20 let s Echem

Projekt „20 LET S ECHEM“ Pěveckého sdružení ECHO souvisí s dvacetiletým výročím trvání tohoto smíšeného pěveckého sboru z Frýdlantu nad Ostravicí.

Při příležitosti tohoto výročí plánuje Pěvecké sdružení ECHO uspořádat několik koncertů ve městech a obcích Moravskoslezského kraje.

Jelikož se jedná pro ECHO o výjimečnou událost, rádi bychom, aby tato událost byla mimořádná i pro naše posluchače. Z tohoto důvodu chceme uskutečnit koncerty s vizualizací, tedy projekcí fotografií, videí
či obrázků, které umocní hudební zážitek, a také využít možnosti spolupracovat s významnými osobnostmi.

VIP osobností našich koncertů bude paní Eva Dřízgová-Jirušová, operní a koncertní pěvkyně, jež hostovala na mnoha operních scénách a spolupracovala s našimi nejlepšími orchestry včetně České filharmonie, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Filharmonie Brno nebo Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Její hlasové a technické dispozice jí umožňovaly interpretaci velmi širokého repertoáru jak v operní, kantátové, oratorní či písňové tvorbě. Zpívala téměř ve všech zemích Evropy, ale také
v Japonsku, kde se mimo jiné představila v titulní roli Janáčkových Příhod lišky Bystroušky v japonské premiéře
s Tokijským symfonickým orchestrem. Za roli Lišky Bystroušky
v ostravské inscenaci z roku 1994 získala nominaci na Cenu Thálie. Jednou z jejích nejvýznamnějších rolí byla Rusalka, kterou zpívala na řadě scén: Národní divadlo v Praze a Brně, Národní divadlo moravskoslezské, dále Český Krumlov, Loket, Karlsruhe, L’Opera di Roma a dalších. Je dlouholetou sólistkou opery Národního divadla moravskoslezského, kde ztvárnila nepřebernou řadu velkých rolí českého i světového operního repertoáru.

V roce 1996 obdržela prestižní Cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku v oboru opera za roli Mimì
v Pucciniho opeře La bohème a v roce 1998 tutéž cenu za titulní roli v Debussyho opeře Pelléas et Mélisande.

Zpívala s mnoha významnými zahraničními orchestry, jako je například Mnichovská filharmonie, Filharmonický orchestr v Kolíně nad Rýnem, Göteborgs Symfoniker, Odense Symfoniorkester, Slovenská filharmonie a další.

Od roku 2000 se datuje její pedagogická činnost, a to na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a od roku 2008 také na katedře sólového zpěvu Ostravské univerzity.